tel. 022 679 67 28 | mail. cfm@misje.pl
<<  Październik 2018  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Ślady argentyńskich pielgrzymek Jana Pawła II

 inicjatywy Katedry Misjologii Instytutu Dialogu Kultury i Religii Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przy współpracy Instytutu papieża Jana Pawła II w Warszawie oraz Ambasady Republiki Argentyny w Polsce, 19 marca w Centrum Formacji Misyjnej odbyła się konferencja misjologiczna "Jan Paweł II w Argentynie".

Jej celem było przyjrzenie się owocom dwóch wizyt duszpasterskich Papieża Polaka, które odbyły się 11-12 czerwca 1982 r. oraz 6-12 kwietnia 1987 r.

Wśród prelegentów byli: ks. prof. dr hab. Jarosław Różański, dyrektor Instytutu Dielogu Kultury i Religii WT UKSW, Miguel Angel Cuña, konsul Republiki Argentyny w Polsce, ks. dr Zdzisław Struzik UKSW/IP JP II, dr Alicja Fijałkowska UW CESLA, mgr Karolina Dziewulska oraz ks. dr Tomasz Szyszka UKSW.

Poszczególne referaty poruszały różne aspekty pielgrzymek Jana Pawła II i ich dzisiejsze owoce w argentyńskim społeczeństwie i Kościele. Konsul Argentyny mówił o znaczeniu dyplomatycznym, dr Fijałkowska o kontekście polityczno-społecznym, a ks. dr Struzik przypomniał tematykę nauczania Jana Pawła II.


W przerwie konferencji odbyła się nauka parzenia i degustacja herbaty yerba mate.

Zobacz galerię zdjęć...
 
Z krzyżem w garści

Rozpoczął się Wielki Post. W Centrum Formacji Misyjnej posypanie głów popiołem odbyło się podczas porannej Mszy św., której przewodniczył o. Kazimierz Szymczycha svd.Nowością dla wielu osób było to, że tym razem każdy osobiście posypywał sobie głowę. - To ważny akcent, ponieważ w czas Wielkiego Postu każdy z nas wchodzi sam. Praktyki pokutne podejmujemy osobiście. Nikt nam tego nie narzuca! To ja wybieram tę drogę i na nią wchodzę - wyjaśnił o. Kazimierz.


Każdy uczestnik liturgii otrzymał również krzyż. - Podejmujemy duchowe zmagania i ten krzyż ma nam o tym przypominać. Mając krzyż w garści nasze praktyki pokutne stają się bardziej "namacalne" - powiedział o. Kazimierz. - Idąc drogami Wielkiego Postu mocno chwyćmy krzyż i się go trzymajmy. Niech on nas prowadzi - dodał z naciskiem.

 
Bliskie spotkania z przyrodą

Na zaproszenie ks. Andrzeja Piotrowskiego, proboszcza parafii w Hucie Mińskiej, 22 lutego pojechaliśmy na wycieczkę do Białowieży. Pierwszym odwiedzonym miejscem była Grabarka, święta góra prawosławnych chrześcijan. Głównym punktem wyjazdu było jednak zwiedzanie Rezerwatu Pokazowego Żubrów, w którym można zobaczyć również m.in. sarny, dziki, rysia, wilka czy konika polskiego. Uzupełnieniem spaceru po rezerwacie była wizyta w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym Białowieskiego Parku Narodowego, gdzie przewodnicy zapoznali nas z fauną i florą występującą w Puszczy Białowieskiej. Oczywiście nie mogło zabraknąć i modlitwy. Na Mszę św. pojechaliśmy do miejscowego kościoła pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Dopełnieniem całości był przejazd wozami puszczańskimi drogami i ognisko z kiełbaskami i bigosem.

Zobacz więcej zdjęć...
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 50
Galeria Zdjęć

Galeria Zdjęć
Obsługa: proloc.pl